Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život ve městě > Zpravodaj > Projekt podpořil bezpečnostní složky, Euroregion Praděd připravuje Fond malých projektů

Projekt podpořil bezpečnostní složky, Euroregion Praděd připravuje Fond malých projektůProjekt podpořil bezpečnostní složky, Euroregion Praděd připravuje Fond malých projektů

 

VRBNO POD PRADĚDEM | Skončil česko-polský projekt, který podpořil správnou praxi při zajištění výkonu veřejné správy a činnosti bezpečnostních složek při vzniku pandemie. Euroregion Praděd připravuje Fond malých projektů a podílí se na profesionalizaci Asociace Euroregionů České republiky.

 

Euroregion Praděd se aktivně zapojil do česko-polského projektu „Správná praxe při zajištění výkonu veřejné správy a činnosti bezpečnostních složek při vzniku pandemie“. „Cílem bylo vytvořit komunikační platformu, na které bude probíhat výměna zkušeností se zvládáním pandemie v jednotlivých oblastech výkonu veřejné správy. Projekt se zabýval také implementací nových technologií a postupů, které by měly přispět ke zvýšení připravenosti a schopnosti partnerů projektu zajišťovat své úkoly vůči obyvatelům a návštěvníkům příhraničí,“ popsala výsledky projektu ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová.

 

Projekt probíhal od poloviny roku 2021 do konce března 2023. Účastnilo se ho celkem sedm partnerů – Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Krajské ředitelství policie ČR Olomouckého kraje, Město Jeseník, Euroregion Praděd, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad, Gmina Nysa a Gmina Głuchołazy.

 

„Zapojení partnerů do definice správné praxe a testování nových technologií umožnilo nalézt efektivní (technologicky a ekonomicky výhodnou) cestu ke společné připravenosti do budoucna. Projekt byl podpořen z programu česko-polské spolupráce Interreg V-A 2014-2020,“ pokračovala ředitelka Šmigurová.

 

Euroregion připravuje Fond malých projektů

 

Euroregion Praděd se nyní intenzivně věnuje přípravám Fondu malých projektů na léta 2021-2027. V novém Programu Interreg Česko-Polsko 2021-2027 budou menší projekty financovány prostřednictvím Fondu malých projektů, který bude zaměřen na dvě prioritní osy. Prioritní osa 2 se zaměřuje na rozvoj cestovního ruchu a čtvrtá prioritní osa podporuje spolupráci institucí a obyvatel. Maximální výše dotace, o kterou bude možné žádat, je stanovena na 40 tisíc euro (prioritní osa 2) a 30 tisíc euro (prioritní osa 4).  Dotace může být přidělena v maximální výši 80 procent celkových nákladů projektu, 20 procent si hradí žadatel z vlastních zdrojů.

 

„Nezbytnou podmínkou pro realizaci projektů v rámci programu česko-polské spolupráce je aktivní zapojení partnerů na obou stranách hranice. Žadatelům Fondu malých projektů můžeme slíbit jednodušší systém pro předkládání projektových žádostí a menší administrativní náročnost při zpracování závěrečného vyúčtování projektu, jelikož u všech malých projektů budou aplikovány zjednodušené metody financování,“ přiblížila ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová.

 

 

 

Přestože první výzva pro příjem projektových žádostí bude otevřena na podzim, již nyní mohou zájemci konzultovat své projektové záměry na sekretariátu Euroregionu Praděd. „Rádi zodpovíme jakékoliv dotazy, případně pomůžeme při hledání vhodného přeshraničního partnera,“ dodala Šmigurová.

 

Jak připomněla, Euroregion Praděd je zapojen také do Asociace Euroregionů ČR. Společně s předsedou české části euroregionu Milanem Rácem se zúčastnili ustavující schůze, která se uskutečnila na Ministerstvu pro místní rozvoj v druhé polovině března. Akce se konala pod záštitou místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Jednání svolal a vedl hejtman Libereckého kraje a předseda Euroregionu Nisa Martin Půta.

 

Náměstek člena vlády Radim Sršeň zde vyslovil podporu Ministerstva pro místní rozvoj euroregionům a zároveň uvedl, že od euroregionů jsou vítány jakékoli podněty na zlepšení hospodářské a sociální situace v pohraničních oblastech.

 

„Stanovy i orgány spolku odsouhlasilo všech 13 subjektů, které se aktivně hlásí ke spolupráci euroregionů na všech 5 hranicích, kde se realizují přeshraniční aktivity. Jde o česko-rakouskou, česko-slovenskou, česko-polskou, česko-saskou a česko-bavorskou hranici. Ve všech těchto příhraničních regionech bude fungovat Program Interreg 2021–2027, a Euroregiony budou vykonávat funkci administrátorů Fondů malých projektů,“ v závěru zmínila ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová.

 

 

Článek najdete na https://stabruntalsko.cz/projekt-podporil-bezpecnosti-slozky-euroregion-praded-pripravuje-fond-malych-projektu/

 

 

Autor: Radek Vráblík

Foto: Euroregion Praděd

 

 TZ_Euroregion_Praded_STA_duben_2023.pdf