HLAVICKA

Městský úřad

Městské minimuseum

Dokumenty

Úřední deska

Elektronická podatelna

Zpravodaj města

Historie města a okolí

Historie města

Znak a prapor

Části města a partnerské obce

Historie kostela sv. Anny

Historie kostela Narození Panny Marie

Hudební skladatel E. S. Engelsberg

Těžba zlata

Knihovna

Ubytování a stravování

Služby města

Turistika

Fotogalerie

Kalendář kulturních akcí

3D Mapa

Czech point

Videa z našeho města

Odkazy, zajímavosti

Části města a partnerské obce

 

Partnerská obec Renska Wies (PL)

renska wies

 

Obec Reńska Wieś územně spadá do Opolského vojvodství a do severní části Kedzierzyńsko-Kozielského okresu. Obec vznikla v roce 1973 a pod její správu spadají vesnice (osady): Bytków, Debowa, Dlugomilowice, Gieraltowice, Kamionka, Komorno, Lezce, Mechnica, Naczyslawki, Poborszów, Pociekarb, Pokrzywnica, Radziejów, Reńska Wies, Wiekszyce. Obec se rozkládá na 98 km čtverečních, které obývá více než 8000 obyvatel.

 

Mezi turistické zajímavosti patří jezero Debowa, které se využívá k rekreačním účelům, také zde můžete získat oprávnění kormidelníka nebo plaveckou kartu. Konají se zde také mistrovství Polska v chytání kaprů.

Další zajímavostí je zámeček - Komorno, který byl vystavěn v roce 1760 v klasicistním slohu společně s vybudováním parku. V současné době tvoří Komorno spolu se zámečkem a školskými budovami (vzniklými v roce 1970) vzdělávací komplex.

Wiekszyce - zámecký areál s parkem. Zámecký objekt se vyznačuje výzdobou vytvořenou z keramických cihel, díky čemuž se stal jednou z nejzvláštnějších staveb v regionu Koźle a v opolském vojvodtsví. V součásné době se palác rekonstruuje a je zde snaha zřídit na tomto místě školící centrum s restaurací, a také revitalizace anglického parku.

 

Reńska Wieś byla založena roku 1286 pod názvem Villa Rynensis. V roce 1824 se ves stala majetkem rodiny Wünsche. Zdejší pivovar a lihovar byly spojeny s hospodou. Byl zde založen také cukrovar a v roce 1859 místní lékárník zahájil chov pijavic. Z vesnice byla dodávána pitná voda do tvrze v Koźlu. Byl zde také vodní mlýn. V roce 1882 byla ve vsi zavedena železnice, která je však v současné době Polskými státními drahami uzavřena.

Od roku 1973 je Reńska Wieś sídlem obce. Nachází se zde škola, která byla postavena v letech 1938-1940, zdravotní středisko (1974), mateřská škola, která byla v roce 1995 modernizována (původní dům rodiny Wünche). V roce 1980 byly zahájeny práce na opravě kostela. V roce 2007 byla obnovena kaple u příležitosti 200 letého výročí obležení tvrze Koźle. Kaplička je vzpomínkou na bavorské vojáky, kteří v roce 1807 padli. Od roku 2009 má šoltýství svoji slavnost "Svátek kvetoucího bezu".

Ve vsi působí sbor dobrovolných hasičů, sportovní klub, společensko-kulturní sdružení Němců v opolském Slezsku, místní kulturní středisko, skupina pro obnovu vesnice a caritas.